Počet výsledků: 35

Otevřít filtraci

Červený krevní obraz neboli RBC (zkratka pochází z anglického názvu red blood cell count) je vyšetření celkového počtu červených krvinek v odebraném vzorku krve. RBC je jedno z několika vyšetření, která jsou součástí krevního obrazu. Viz také krevní obraz, bílý krevní obraz.

Diferenciální krevní obraz, diferenciální počet leukocytů nebo jen zkráceně diferenciál je laboratorní vyšetření, které lékaři poskytuje informace o typu a množství bílých krvinek v krvi. Toto vyšetření se obvykle provádí jako součást krevního obrazu a hodnotí se při něm množství pěti různých typů leukocytů: neutrofilů, lymfocytů, monocytů, eozinofilů a bazofilů – a případně i abnormální typy buněk, pokud jsou přítomny. Výsledky se uvádějí v procentech i v absolutních hodnotách a porovnávají se s referenčními rozmezími, aby se určilo, zda jsou hodnoty normální, nízké nebo vysoké. Změny v množství bílých krvinek mohou pomoci při diagnostice mnoha různých onemocnění, včetně virových, bakteriálních a parazitárních infekcí a různých onemocnění krve, jako je například leukemie. Viz také krevní obraz.

Krevní obraz neboli CBC (zkratka pochází z anglického názvu complete blood count) je součástí běžného vyšetření krve v rámci preventivní prohlídky nebo např. předoperačního vyšetření. Jedná se o celkové vyšetření krve, jehož výsledkem je popis, poměry a charakteristiky jednotlivých složek krve. Výsledky tohoto vyšetření informují lékaře o tom, do jaké míry počet a kvalita jednotlivých součástí krve (červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček) odpovídají normálu. Viz také krev, bílý krevní obraz, červený krevní obraz, diferenciální krevní obraz.

Bílý krevní obraz neboli WBC (zkratka pochází z anglického názvu white blood cell count) je vyšetření celkového počtu bílých krvinek v odebraném vzorku krve. WBC je jedno z několika vyšetření, která jsou součástí krevního obrazu. Viz také krevní obraz, červený krevní obraz.

Červené krvinky je lidový název pro erytrocyty.

Červená kostní dřeň (lat. medulla ossium rubra) je jeden ze dvou typů kostní dřeně. V červené kostní dřeni vznikají a dozrávají všechny krevní buňky – s výjimkou lymfocytů, které v červené kostní dřeni sice vznikají, avšak dozrávají v některém z orgánů lymfatického systému, např. v lymfatických uzlinách nebo ve slezině. Červená kostní dřeň se navíc spolu s játry a slezinou podílí na odbourávání starých červených krvinek. U dětí je přítomen prakticky pouze tento typ kostní dřeně. V průběhu života nicméně červené kostní dřeně ubývá a nahrazuje ji žlutá kostní dřeň. U dospělých se červená kostní dřeň nachází už jen v několika kostech – např. v žebrech, kosti hrudní a kostech pánevních. Viz také kostní dřeň, žlutá kostní dřeň.

Klinický obraz je souhrn příznaků, které jsou typické pro určité onemocnění či jiný stav (např. alergickou reakci). Viz také klinický.

Malý krevní oběh je jiný název pro plicní oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Vyšetření krevních plynů je specializované laboratorní vyšetření, při kterém se měří (zjednodušeně řečeno) obsah kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Krev se odebírá z tepny na předloktí, případně z bříška prstu nebo ušního lalůčku, následně je analyzována ve speciálním přístroji. Viz také krev.

Diastolický krevní tlak je tlak krve v tepnách během diastoly. Normální hodnota diastolického krevního tlaku u mladého dospělého člověka je přibližně 80 mmHg. Viz také systolický krevní tlak. Viz také diastola, krevní tlak.

Zobrazeno 1 až 10 z 35

Počet výsledků